x
Zajrzyj w swoje
Kosz Unilite
Darmowa wysyłka od 200 zł

Co to jest CRI?

4 min. czytania

Często spotykamy się z pytaniem: „co to jest współczynnik CRI?”. Być może słyszałeś już o tym zagadnieniu na lekcji fizyki lub spotkałeś się z nim podczas codziennej pracy. Poniżej postaramy się w prosty sposób wyjaśnić ten magiczny skrót oraz opowiemy dlaczego jest on tak istotny w niektórych branżach.

CRI – Przejdźmy do kwestii technicznych

CRI to skrót od Colour Rendering Index. Jest to pomiar tego, jak kolory wyglądają pod danym źródłem światła w porównaniu do światła słonecznego. Na przykład, jeśli patrzysz na parę granatowych skarpet w swojej szafie, mogą one wyglądać na czarne i odwrotnie. Zwykle jest to spowodowane światłem o niskim współczynniku CRI. Oznacza to, że światło “oddaje” siebie jako inny kolor niż jest w rzeczywistości.

CRI jest wyrażane w skali od 1 do 100, przy czym najwyższe liczby najlepiej odwzorowują naturalne światło słoneczne. Firma Unilite wprowadziła na rynek gamę lamp o wysokim współczynniku CRI, czyli CRI 96+. 

Dlaczego banan jest żółty?

Kolory, które widzimy, są wynikiem “spektrum światła widzialnego”. Słońce wysyła białe światło, które zawiera czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, niebieskie i fioletowe fale. Kiedy światło słoneczne pada na obiekt, pochłania on część kolorowych fal elektromagnetycznych, a część odbija. Odbita fala elektromagnetyczna definiuje kolor obiektu. Na przykład, banan wydaje się żółty, ponieważ nie absorbuje koloru żółtego. Kolor czarny oznacza całkowitą absorbcję fal przez obiekt, natomiast biały odpowiada całkowitemu odbiciu wszystkich fal.

Do czego służą lampy o wysokim współczynniku CRI?

Unilite ma obecnie 8 lamp o wysokim współczynniku CRI (w momencie pisania tego tekstu), a liczba ta będzie tylko rosnąć. Są one szczególnie przydatne wszędzie tam, gdzie ważne jest dokładne odwzorowanie barw, m.in. w branży lakierniczej, detailingowej, malarskiej, blacharskiej czy elektrycznej. Lampy z wysokim współczynnikiem CRI są także wyjątkowo użyteczne dla osób, które chcą pracować ze światłem bardziej przyjaznym dla ich oczu!

Przykładem miejsca, gdzie lampy CRI znajdują zastosowanie, jest np. warsztat lakierniczy. Kiedy dopasowujesz próbki kolorów do lakieru, potrzebujesz źródła światła, które może dokładnie odwzorować prawdziwą naturę koloru i jego prezencję w świetle dziennym. W słabo oświetlonym warsztacie jest to trudne do wykonania – istnieje ryzyko wyboru złego koloru, co przekłada się na niską jakość i efektywność naszej pracy oraz późniejsze niezadowolenie klientów. To właśnie tutaj warto wyposażyć się w lampę o wysokim CRI. Lampy Unilite o wysokim CRI 96+ działają na najwyższym poziomie spektrum CRI. Oświetlają one otoczenie/przedmioty w sposób zbliżony do rzeczywistego światła dziennego, pomagając w precyzyjnym doborze właściwego koloru.

Czołówka do detailingu CRI-H200R

Lampy o wysokim współczynniku CRI sprawdzają się doskonale również w branży detailingowej, gdzie często bez kozery nazywane są po prostu lampami detailingowymi lub lampami do inspekcji lakieru. W studiach detailingowych doświadczeni detailerzy muszą ocenić stan lakieru „pacjenta”, który do nich przyjechał. Z pomocą przychodzą wyżej wymienione lampy/czołówki CRI, które pozwalają na precyzyjną ocenę odcieni lakieru oraz wykrywania jego wad.

Kobieta z lampami inspekcyjnymi

Lampy CRI są powszechnie używane przez elektryków. Podczas pracy w słabym oświetleniu elektryk może mieć problem z rozróżnieniem koloru kabli. Aby uniknąć niechcianych pomyłek oraz zwiększyć komfort i bezpieczeństwo w trakcie pracy, zaleca się stosowanie lamp z wysokim wskaźnikiem CRI.

Kompaktowa lampa LED CRI-1650R

Wybierz odpowiedniego Kelvina

Problemem w branży malarskiej i dekoratorskiej jest praca z żarówkami o niskim CRI w warunkach domowych. Słabej jakości światło utrudnia dokładną ocenę koloru ściany, którą malujesz. Standardowe żarówki w salonie mają ciepły kolor, zwykle mierzony na około 3000 kelwinów (K).

Lampa detailingowa LED CRI-2300

Skala temperatury barwowej przebiega od 1850K, które jest światłem świec, do wysokich 15000K+ dla czystego niebieskiego nieba biegunowego. Zakres kelwinów wpływa na sposób postrzegania przez nas danego koloru. Przykładowo, ciepły i przytulny odcień ściany przy wyższej temperaturze barwowej może sprawiać wrażenie chłodniejszego.

Przykładem jest lampa lakiernicza Unilite CRI-1250R, która posiada zakres temperaturowy CCT 2700K/4500K/6500K. Zakres ten pomaga dobrać odpowiednie kolory i sprawdzić, jak dany przedmiot prezentuje się w poszczególnych rodzajach światła. Jest to wyjątkowo ważne dla osób, których efekty pracy będą widoczne o różnych porach dnia, np. dla detailera, lakiernika czy malarza. 2700K reprezentuje wschód/zachód słońca, 4500K reprezentuje słońce w środku dnia, a 6500K reprezentuje pochmurny dzień. Możliwość wyboru właściwej temperatury barwowej jest integralną cechą wszystkich lamp Unilite o wysokim współczynniku CRI.

Lampa inspekcyjna CRI-1250R

Niezależnie od tego, czy aktywnie pracujesz z farbami/lakierami, czy po prostu szukasz wysokiej jakości światła, aby zmniejszyć ryzyko zmęczenia oczu, gama lamp o wysokim współczynniku CRI firmy Unilite jest tutaj, aby zapewnić Ci doskonałą jasność.

Wszystkie nasze lampy detailingowe znajdziecie tutaj: https://unilite.pl/kategorie/lampy-cri/

Zastanawiasz się Jaką lampę do detailingu wybrać?

Sprawdź naszego bloga: https://unilite.pl/jaka-lampe-do-detailingu-wybrac/

Artykuł dostępny jest również w języku angielskim: https://unilite.store/what-is-cri/



Czytaj dalej